K aromaterapii ve školce mne přivedly, jak jinak než mé děti. Nějaký čas jsem si pohrávala s myšlenkou „zeptám se“. Přišlo mi líto, že doma vždy své prcky dám s pomocí aromaterapie dohromady a pak přijdou do školky a vše je během chvilky pryč. Přitom je to tak jednoduché a časově nenáročné. Pár kapiček správného éterického oleje do kvalitního difuzéru, pustit, chvilku nechat běžet a je to. Pravidelným rozprašováním éterických olejů se čistí vzduch od choroboplodných zárodků a předchází tím propuknutí infekcí. Samozřejmě to neznamená, že děti nebudou nemocné, ale budou stonat o něco méně.

A tak přišla třídní schůzka a prostor zeptat se rodičů byl zde. Když všichni rodiče v naší školce souhlasili, že aromaterapii můžeme vyzkoušet. Pustili jsme se s paní učitelkami do toho. Vybrali jsme penízky na olejíčky a na difuzér nám přidala školka ze sběru papíru. Začal se zde nenápadně tvořit příběh „Voňavé školky“.

Paní učitelky jsou úžasné. Poctivě kapou kapičky, pouští difuzér. Pokud si nejsou jisté, ptají se. Aby školka byla opravdu voňavá, tak na zpříjemnění odpoledního spinkání vznikly olejíčky pro voňavé sny, které si děti mažou na nožičky, než ulehnou do postýlek.

A protože je využití aromaterapie opravdu široké, vznikla i pravidelná měsíční setkání s dětmi ve školce, na kterých se jim snažím pootevřít dveře tohoto světa. Nechat přivonět, sáhnout si, ochutnat, propojit s běžným životem a společně si tento provoněný čas při hře užít. Nejen že poznáváme jak která rostlinka, strom nebo plod voní, chutná, vypadá a odkud se bere, ale chvilkami se třeba plavíme, letíme nebo se změníme v semínko a vyroste z nás například křivá borovice, kterou smýká bouře. Jindy s levandulkou relaxujeme a učíme se klidně dýchat a sledovat kudy náš dech prochází. Každé setkání je trošku jiné, jedno mají však společné. Užíváme si naší voňavou školku, kouzelnou lampičku a tajemné éteráčky. Jak trávíme čas při našich hravých setkáních ve školce, se můžete podívat na přiložených fotografiích. Případně na FB:Aromakvitek.

Pokud se Vám můj projekt líbí a rádi byste se i Vy s Vaší školkou zapojili do projektu „Voňavá školka“. Napište, volejte, ráda Vám na Vaše dotazy odpovím.

Kateřina