CO VŠE SE SKRÝVÁ POD JEDINÝM SLOVEM „AROMATERAPIE“?

Z vědeckého pohledu můžeme Aromaterapii definovat jako postupy, které využívají přirozeně extrahované aromatické esence z rostlin k vyrovnání, harmonizaci a podpoře zdraví těla, mysli a ducha. Snaží se sjednotit fyziologické, psychologické a duchovní procesy ke zvýšení vrozeného procesu hojení jednotlivce (toliko definice dle National Association for Holistic Aromatherapy).

Základem aromaterapie je snaha řešit příčinu problému a nikoliv pouhé příznaky. Z toho důvodu se zaměřuje nejen na vnější část těla jako například svaly a pokožku (v mnoha případech se zde projevují pouhé příznaky), ale také na vnitřní orgány a jejich funkci a v neposlední řadě na psychickou nebo chcete-li duševní stránku člověka.

Aromaterapie není v rozporu s klasickou medicínou a ani ji nemá ambice nahrazovat. Nabízí však další možný přístup k některým problémům.

Nejznámější aplikací aromaterapie jsou aromaterapeutické holistické masáže, které kombinují masérské techniky s účinky éterických olejů. Se svou tisíciletou tradicí se řadí mezi jednu z nejstarších technik. Přesto nebo právě proto se aromaterapie neustále vyvíjí a to jak po stránce vědecké, tak po stránce svého využití. Masáže je možné doplňovat například inhalacemi éterických olejů za pomocí difuzérů, aromalamp či rozprašovačů, obklady nebo například vytvořením osobního parfému na míru. Možnosti užití aromaterapie jsou velmi široké.

Aromaterapeutická masáž a aromaterapie obecně je vhodná pro muže i ženy, pro všechny věkové kategorie a to i včetně kojenců či seniorů. To, že se používá například při bolestech zad (nejčastějšího neduhu dnešní populace) asi nikoho nepřekvapí, ale stejně tak vykouzlí úsměv na tvářích i těch nejmenších dětí nebo uleví od trápení spojených s vyšším věkem. Její krása spočívá v možnosti přizpůsobit ji od nejjemnějších doteků a vůní, které zahrají na duchovní strunu až po výraznější ‚klasické‘ techniky, které fyzicky působí jak na svaly, tak na významné body na našem těle.